Faul, poznat i kao lična greška, u košarci je prekršaj koji uključuje fizički kontakt između igrača, koji ometa igru. Postoji nekoliko vrsta faulova, od kojih svaki ima specifične posledice u zavisnosti od situacije u kojoj se dogodio. Pravila koja regulišu faulove variraju između FIBA i NBA, ali osnovni koncepti ostaju isti.
Timski faul
Svaka lična greška napravljena od strane košarkaša jednog tima beleži se i kao timski faul. Kada tim premaši određeni broj faulova (četiri u FIBA pravilima, pet u NBA pravilima) u jednoj četvrtini, ekipa ulazi u bonus.
Bonus označava da svaki sledeći faul, do kraja četvrtine, rezultira slobodnim bacanjima za protivnički tim. Ovo pravilo važi kada je faul u odbrani.
Faul u odbrani
Faul u odbrani se sudi kada defanzivni igrač napravi prekršaj protiv napadača, ometajući njegovo kretanje, šut ili dodavanje lopte.
Nepravilno postavljanje
Kada defanzivni igrač ne zauzme ispravan defanzivni položaj pre kontakta sa napadačem sudija svira faul. Obično se događa kada defanzivac ne stigne na vreme da se postavi ispred napadač i zaustavi njegovo kretanje
Povlačenje
Defanzivni igrač nema pravo da koristi ruke ili telo da zadrži protivnika, i tako da ometa njegovo kretanje. Ovaj faul je često prisutan kada defanzivac pokušava da spreči napadača da prođe pored njega.
Guranje
Guranje nastaje kada defanzivni igrač koristi ruke ili telo da pomeri protivnika iz pozicije, obično tokom borbe za poziciju pod košem ili pri skoku za loptu.
Faul na šutu
Faul na šutu se sudi kada defanzivac napravi prekršaj nad napadačem koji je u fazi šutiranja. Ako je šut uspešan, napadač dobija jedno dodatno slobodno bacanje („i-koš“). U slučaju da šut nije uspešan, napadaču se dodeljuju slobodna bacanja u zavisnosti od toga da li je šut bio za dva ili tri poena.
Faul na zemlji
Faul na zemlji se događa kada defanzivac napravi prekršaj dok lopta nije u igri ili pre nego što napadač započne šut. U situacijama kada je tim u bonusu, protivnički tim dobija slobodna bacanja.
Faul u napadu
Faul u napadu nastaje kada napadač napravi prekršaj protiv defanzivnog igrača. Nakon faula u napadu, čak i ako je tim ispunio bonus, protivnički tim ne dobija slobodna bacanja osim ako nije reč o nesportskom faulu.
Pravilno postavljanje
Kada defanzivni igrač ne zauzme ispravan defanzivni položaj pre kontakta sa napadačem sudija svira faul. Obično se događa kada defanzivac ne stigne na vreme da se postavi ispred napadač i zaustavi njegovo kretanje
Ofanzivno guranja
Ofanzivni faul se dosuđuje kada napadač koristi prekomerni fizički kontakt da bi dobio prednost, kao što je guranje ili povlačenje defanzivca kako bi se oslobodio čuvara.
Nesportski faul
Nesportski faul je ozbiljniji prekršaj u košarci, dosuđuje se kada sudija proceni da je prekršaj bio nameran ili prekomerno grub. Nakon nesportskog faula, protivnički tim dobija dva slobodna bacanja i posed lopte.
Namerni prekid kontranapada
Ovo je namerni faul koji se pravi kako bi se zaustavio brzi napad protivnika, obično daleko od koša. Rezultat je slobodna bacanja i posed lopte za protivnički tim.
Faul dok lopta nije u igri
Nesportski faul se može suditi i pre nego što lopta uđe u igru, kao na primer prilikom ubacivanja lopte. Ovaj faul se strogo sankcioniše slobodnim bacanjima i posedom lopte.
Grubi faul
Grubi kontakt je situacija u kojoj igrač koristi prekomernu silu u kontaktu s protivnikom, što može dovesti do ozbiljnih povreda. Ovi faulovi često dovode do isključenja igrača iz igre.
Obostrani faul
Obostrani faul se sudi kada oba igrača iz suprotstavljenih timova naprave prekršaj u isto vreme. U većini slučajeva, obostrani faul ne rezultira slobodnim bacanjima, već se košarkaška utakmica prema pravilima koja regulišu posed.