Pravila u tenisu

Bodovanje u tenisu predstavlja jedinstven sistem koji je specifičan za ovaj sport, kombinujući tradicionalne elemente i specifične termine koji mogu zbuniti novopridošle fanove i igrače. Razložićemo složenost bodovanja u tenisu, počevši od osnovnih pravila pa sve do strategija koje igrači koriste za osvajanje mečeva.

Sadržaj

Poeni

Poeni su osnovna jedinica bodovanja u tenisu. Poeni se osvajaju svaki put kada igrač uspe da lopticu prebaci preko mreže i protivnik ne uspe da je vrati pravilno u igru.

U tenisu, poeni se ne broje kao 1, 2, 3, već koriste sledeći sistem: prvi osvojeni poen donosi 15, drugi 30, treći 40, a četvrti poen osvaja gem (ako nema izjednačenja).

Gem u tenisu

Gemovi predstavljaju niz poena. Da bi igrač osvojio gem, potrebno je da osvoji najmanje četiri poena i da ima prednost od najmanje dva poena nad protivnikom.

Ako oba igrača imaju po 40 poena, rezultat se naziva deuce (izjednačenje). U tom slučaju, igrač mora osvojiti dva uzastopna poena kako bi osvojio gem.

U slučaju da jedan igrač osvoji poen nakon „deucea,” ima advantage (prednost). Ako osvoji i sledeći poen, osvaja gem; ako izgubi poen, rezultat se vraća na „deuce.”

Set u tenisu

Setovi se sastoje od gemova. Da bi igrač osvojio set, potrebno je da osvoji najmanje šest gemova i da ima prednost od dva gema nad protivnikom. Ako je rezultat 6-6 u gemovima, set se najčešće završava kroz tiebreak, specifičan format koji ćemo kasnije objasniti.

Na kraju, meč se osvaja kada igrač osvoji dovoljan broj setova. U većini profesionalnih muških turnira, meč se igra na tri dobijena seta (best of 5), dok se na ženskim turnirima i mnogim drugim formatima igra na dva dobijena seta (best of 3).

Djus (deuce)

Deuce je situacija kada oba igrača imaju po 40 poena u gemu. Ovaj termin označava izjednačenje i moment kada svaki poen postaje presudan. Nakon „deucea,” igrač koji osvoji sledeći poen ima advantage.

Advantage (ad)

Nakon „deucea,” igrač koji osvoji sledeći poen ima advantage ili skraćeno „ad.” Ako igrač sa „adom” osvoji sledeći poen, osvaja gem; ako ga izgubi, rezultat se vraća na „deuce.”

FAQ - Često postavljena pitanja

Bodovanje poena u tenisu prati specifičan redoslijed: 0 (često nazvan „love“), 15, 30 i 40. Ako oba igrača dođu do 40, to se naziva „deuce,“ nakon čega igrač mora osvojiti dva uzastopna poena da bi osvojio gem.

„Deuce“ u tenisu označava situaciju kada oba igrača imaju po 40 poena u jednom gemu. Da bi se gem osvojio iz situacije „deuce,“ igrač mora osvojiti dva uzastopna poena (jedan za prednost i drugi za pobjedu u gemu).

U tenisu, „ad” je skraćenica za „advantage” (prednost) i koristi se u situacijama kada je rezultat izjednačen na 40-40, što se naziva „deuce.”

Kada jedan igrač osvoji poen nakon „deucea,” on stiče „ad,” što znači da ima prednost i ako osvoji sledeći poen, pobediće u gemu.

Da bi igrač osvojio gem, mora osvojiti četiri poena s prednošću od dva poena nad protivnikom. U slučaju da oba igrača dođu do „deuce“ (40-40), igra se nastavlja dok jedan igrač ne osvoji dva uzastopna poena.

Broj setova potrebnih za pobjedu varira ovisno o turniru. U muškim mečevima na Grand Slam turnirima, potrebno je osvojiti tri od pet setova (best of five). Za žene na Grand Slam turnirima, kao i za većinu ostalih turnira (muških i ženskih), meč se igra do dvije pobjede u setovima (best of three).