Претрага
Close this search box.

Taj brejk (tie break) pravilo

Taj-brejk u tenisu

Taj brejk (tie braek)  u tenisu ključan je i često dramatičan dio meča, koji može odlučiti ne samo set, već i cijeli meč. Ali kako točno funkcioniše taj brejk, i što ga čini tako posebnim u svijetu tenisa?

"Taj Brejk" Pravila

Šta je Taj brejk u tenisu I kada se igra?

Kada teniseri dođu do rezultata od 6-6 u gemovima unutar seta, ulazi se u fazu zvanu „taj brejk“ (tie break). Ovaj presudni moment igra se kao poseban „mini-set“, gdje je cilj osvojiti minimalno sedam poena, s prednošću od dva poena nad protivnikom. Taj brejk je dizajniran da riješi neodlučni rezultat i odredi pobjednika seta.

Pravila Taj brejka: Trka do sedam

U taj brejku, igrači osvajaju poene na svoj servis, a prvi igrač koji osvoji sedam poena s prednošću od dva poena osvaja set. Ako rezultat dosegne 6-6 unutar taj brejka, igra se nastavlja dok jedan igrač ne postigne dva uzastopna poena.

Unifikacija Taj brejk pravila na grend slam turnirima

Sva četiri velika turnira, uključujući „Australian Open“, sada primjenjuju pravilo super taj brejka od 10 poena u ključnim trenucima mečeva, poput situacija kada je rezultat u setovima 6-6. Uvođenje ovog novo pravilo taj-brejka 2019. godine unijelo je dosljednost i predvidljivost u taj brejk situacijama, čineći igru pravednijom za tenisere.

Ova inovacija u pravilima ima za cilj smanjiti dužinu mečeva, štiteći tako zdravlje i performanse igrača. Prethodno, maratonski mečevi, iako atraktivni, predstavljali su ogroman pritisak na igrače, kako fizički tako i mentalno.

Reakcije i perspektive na novi Taj brejk format

Promjena u pravilima dočekana je s odobravanjem od strane igrača i organizatora turnira. John Isner, koji je sudjelovao u nekim od najdužih mečeva u teniskoj povijesti, podržao je uvođenje taj brejka nakon rezultata 12-12, naglašavajući da je to kompromisno rješenje koje poštuje tradiciju, ali i odgovara zahtjevima modernog tenisa.

Nakon testiranja ovog pravila tokom cijele Grand Slam sezone, Grand Slam odbor razmotrit će njegovu efikasnost. Ako se pokaže uspješnim, novo pravilo taj brejka moglo bi postati stalni dio teniskih mečeva, doprinoseći dinamici i uzbuđenju koje ovaj sport prirodno nosi.

FAQ - Često postavljena pitanja

Taj brejk znacenje odnosi se na specijalni deo meča koji odlučuje pobednika seta kada je rezultat izjednačen na 6-6. Ovaj segment igre omogućava brže i efikasnije završavanje setova koji su u rezultatskom egalu.

Taj brejk pravila nalažu da se igra do sedam poena, s tim da igrač mora imati dva poena prednosti da bi osvojio taj-brejk. U nekim turnirima, kao što su Grand Slams, primenjuje se „super taj-brejk“ u odlučujućim setovima.

Taj brejk u tenisu započinje kada oba igrača osvoje po šest gemova u setu, čime se sprečava neograničeno produženje seta. Igrači se tada takmiče u seriji kratkih poena da bi odredili pobednika seta.
Do koliko se igra taj brejk zavisi od turnira. Uobičajeno je igrati do sedam poena s potrebnom razlikom od dva poena. Međutim, u odlučujućim setovima na Grand Slam turnirima, „super taj-brejk“ se igra do deset poena.

Super taj brejk je varijacija u kojoj igrači igraju do deset poena umesto uobičajenih sedam, često se koristi u odlučujućim setovima na velikim turnirima kao što su Grand Slams.