Претрага
Close this search box.

17 pravila u fudbalu

Miinimalistička i realistična ilustracija koja prikazuje osnovne elemente pravila u fudbalu.

Pravila u fudbalu definišu način na koji se najpopularniji svetski sport igra i osiguravaju fer plej na terenu.

Fudbalska utakmica se igra između dve ekipe od po 11 igrača, a cilj je postići više golova od protivnika tokom 90 minuta igre, podeljenih u dva poluvremena.

Fudbalski meč se igra prema pravilima koje postavlja Međunarodna fudbalska federacija (FIFA), a ona su poznata kao „17 pravila fudbala“

Šta te zanima?

Utakmica traje 90 minuta, podeljena u dva poluvremena od po 45 minuta. Između poluvremena je pauza od 15 minuta. U slučaju nerešenog rezultata u nokaut fazi, mogu se igrati produžeci (dva puta po 15 minuta), a zatim, ako je i dalje nerešeno, sledi izvođenje penala.

Broj igrača

Svaka ekipa ima 11 igrača na terenu (jedan golman i 10 igrača u polju). Tim može imati do 7 zamena na klupi, od kojih 3 (ili 5 u nekim takmičenjima) mogu biti korišćene tokom utakmice.

Fudbalska oprema

Fudbaleri, po pravilu, moraju nositi dresove, šortseve, štucne, štitnike za cevanice i kopačke. Golmani moraju nositi opremu koja se razlikuje od opreme ostalih igrača i sudije.

Fudbalski sudija

Sudija je zadužen za sprovođenje pravila igre, odlučuje o prekršajima, sudi golove i donosi druge odluke na terenu. Sudija može pokazati žuti ili crveni karton za prekršaje i nesportsko ponašanje.

Pomoćni sudija​

Pomoćni sudije pomažu glavnom sudiji u donošenju odluka, posebno u vezi sa ofsajdom, izvođenjem lopte iz igre i drugim situacijama koje se dešavaju blizu aut-linije.

Početni udarac

Po fudbalskim pravilima, utakmica počinje početnim udarcem iz centra terena. Tim koji osvoji žreb odlučuje da li će prvi izvesti početni udarac ili birati stranu terena. Igra se nastavlja početnim udarcem nakon svakog postignutog gola.

Gol

Gol je postignut kada lopta potpuno pređe gol-liniju između stativa i ispod prečke, pod uslovom da nije prekršen nijedan pravilnik.

Igrač je u ofsajdu ako je u trenutku kada mu lopta bude upućena bliži protivničkom golu nego predzadnji protivnički igrač (osim ako je iza lopte ili na svojoj polovini terena). Ofsajd se ne dosuđuje ako igrač prima loptu direktno iz kornera, auta ili gol-udara.

Prekršaji i nesportsko ponašanje

Prekršaji uključuju fauliranje protivnika, igranje rukom (osim golmana u svom kaznenom prostoru), grubo ponašanje, itd. Za prekršaje se dosuđuju slobodni udarci ili penali.

Slobodni udarci

  • Direktni slobodni udarac: Može se direktno uputiti ka golu protivnika. Dosuđuje se za ozbiljnije prekršaje.
  • Indirektni slobodni udarac: Lopta mora preći do drugog igrača pre nego što se može postići gol. Dosuđuje se za manje prekršaje ili tehničke prekršaje.

Penal

Penal se dosuđuje za prekršaj u kaznenom prostoru. Lopta se postavlja na penal tačku (11 metara od gola), a igrač ima pravo na jedan udarac ka golu, dok svi ostali igrači moraju biti van kaznenog prostora.

Aut

Kada lopta izađe izvan bočne linije terena, dosuđuje se aut. Igrač koji izvodi aut mora stajati van terena i izvesti loptu rukama preko glave.

Gol-udarac

Kada napadački tim poslednji dodirne loptu koja zatim pređe gol-liniju a da nije postignut gol, dosuđuje se gol-udarac. Golman ili drugi igrač izvodi udarac sa ivice peterca.

Korner

Kada odbrambeni tim poslednji dodirne loptu koja zatim pređe gol-liniju a da nije postignut gol, dosuđuje se korner. Korner se izvodi sa ugaonog dela terena gde je lopta izašla.

Kartoni

Za ozbiljne prekršaje igrači mogu dobiti žuti karton (opomena) ili crveni karton (isključenje). Dva žuta kartona znače automatsko isključenje.

Prednost

Sudija može primeniti pravilo prednosti, gde dopušta nastavak igre ako ekipa nad kojom je načinjen prekršaj može imati prednost u nastavku akcije.

Zamene​

Broj zamena: Timovi mogu zameniti određen broj igrača tokom utakmice. Prema najnovijim pravilima, timovi obično mogu napraviti do 5 izmena tokom utakmice, a u nekim takmičenjima i više, uz poštovanje određenih pravila (kao što su izmene između poluvremena, tokom pauza u igri, itd.).

Obavljanje zamene: Izmene se obavljaju na način da menjanog igrača zameni novi igrač koji ulazi u igru. Proces izmena obično uključuje obaveštavanje glavnog sudije, i zamene se obavljaju u određenim područjima pored terena.

Ograničenja i pravila:

  • Svaki tim može obaviti izmene samo tokom određenih trenutaka utakmice, kao što su kada lopta napusti igru (npr. prekid igre) ili tokom pauze između poluvremena.
  • U nekim takmičenjima, timovi mogu biti ograničeni na određene trenutke kada mogu izvršiti izmene kako bi se izbeglo previše prekida igre.
  • Zamene se moraju obavljati na način koji ne ometa tok igre i prema uputstvima sudije.