Претрага
Close this search box.

Košarkaška pravila

Košarkaška pravila

Košarka je sport sa bogatom istorijom i precizno definisanim pravilima koja regulišu svaki aspekt igre. Izdvojili smo osnovna pravila prema Međunarodnoj košarkaškoj federaciji (FIBA) i Nacionalnoj košarkaškoj asocijaciji (NBA).

Šta te zanima?

Pravila košarke ukratko

Košarka se igra između dva tima od po pet igrača na pravougaonom terenu sa dva koša. Cilj igre je ubaciti loptu u protivnički koš i osvojiti više poena od protivnika.

Koš postignut izvan linije za tri poena vredi 3 poena, dok je koš iznutra vredan 2 poena. Slobodno bacanje donosi 1 poen.

Utakmica se igra na vreme, a pobednik je tim koji na kraju utakmice ima više poena. U slučaju nerešenog rezultata, igraju se produžeci od 5 minuta.

Utakmica se u košarci aktivno igra 40 minuta, podeljeno u četrvrtine po 10 minuta. NBA utakmice, za razliku od FIBA, traju 48 minuta i svaka četvrtina traje 12 minuta.

U oba slučaja, vreme se zaustavlja pri svakom prekidu igre, kao što su faulovi, slobodna bacanja, i timeout-i. Pročitajte više.

Trajanje napada

Napad u košarci traje 24 sekunde. Ako lopta dodirne obruč, vreme se resetuje. Ako tim ne pokuša šut u roku od 24 sekunde, gubi posjed lopte.

Pozicije i broj igrača

Svaki tim ima pet igrača na terenu i do sedam zamena na klupi. U košarci, zamene se mogu obavljati tokom prekida igre. Postoji pet pozicija i od svake se očekuju različiti doprinosi.

Igrač ne sme napraviti više od dva koraka bez vođenja lopte. Ako prekrši ovo pravilo, gubi posjed lopte. Pročitajte više.

Lična greška je fizički kontakt sa protivničkim igračem koji ometa njegovu igru. Nakon pet (FIBA) ili šest (NBA) ličnih grešaka, igrač mora napustiti košarkašku utakmicu.

Reket u košarci

Reket je pravougaoni prostor ispod koša, gde su specifična pravila za napad i odbranu. U napadu, igrač ne sme provesti više od tri sekunde u reketu.

Slobodno bacanje se izvodi sa linije slobodnih bacanja, koja je udaljena 4.57 metara od koša. Košarkaš ima pravo na dva pokušaja za slobodna bacanja nakon određenih prekršaja.

Mrtva lopta

Mrtva lopta se dosuđuje kada sudija nije siguran kojoj ekipi lopta treba da pripadne ili kada dva igrača drže loptu istovremeno nekoliko sekundi.

U tom slučaju, sudija podbacuje loptu između dva igrača koja su izazvala mrtvu loptu. Ovi igrači se tada bore za posed lopte kroz skok, a lopta baca sudija.

Dimenzije košarkaškog terena su precizno definisane kako bi osigurale uniformnost u takmičenjima širom sveta. Međutim, postoje male varijacije između standarda koji se koriste u profesionalnim ligama, poput NBA i FIBA, i amaterskih takmičenja.

Defanzivne 3 sekunde

Pravilo u košarci koje zabranjuje defanzivnim igračima da provode više od tri sekunde u reketu bez aktivnog čuvanja protivničkog igrača.

Čelendž, ili pravo trenera da zatraži pregled sudijske odluke, postao je važan deo košarke u modernim ligama, poput NBA i Eurolige.

Cilj čelendža je da pruži trenerima mogućnost da ospore odluke u kritičnim situacijama i obezbede fer igru. Iako se pravila čelendža slična u NBA i Euroligi, postoje određene proceduralne razlike koje ćemo razmotriti u nastavku.