Претрага
Close this search box.

Pravila u rukometu

pravila u rukometu

Rukomet je uzbudljiva timska igra sa loptom koja se igra na pravougaonom terenu dimenzija 40×20 metara. Dva tima, svaki sa sedam igrača, takmiče se da postignu što više golova. Cilj igre je da se lopta, koja se koristi u igri, ubaci u protivnički gol, dok se istovremeno brani vlastiti gol. Igra se odvija u dva poluvremena, a ključ uspeha je u kombinaciji brzih napada, čvrste odbrane i preciznog šutiranja.

Šta te zanima?

Trajanje rukometne utakmice

Rukometna utakmica traje 60 minuta, podeljena na dva poluvremena od po 30 minuta. Između poluvremena je pauza od 10 minuta. Ako se rezultat izjednači u eliminacionim fazama, igra se produžava na još 30 minuta (dva poluvremena od po 15 minuta). Ako rezultat ostane izjednačen, prelazi se na izvođenje penala.

Broj Igrača u rukometu

Svaki tim se sastoji od 7 igrača: 6 polu-igrača i 1 golman. Na terenu je maksimalno 7 igrača po timu. Tim može imati neograničen broj rezervnih igrača koji mogu ulaziti i izlaziti tokom utakmice.

Teren za rukomet

Teren za rukomet je pravougaoni, dimenzija 40×20 metara. Na oba kraja terena nalaze se golovi širine 3 metra i visine 2 metra. Ispred svakog gola je kazneni prostor (6-metarska zona) gde golman ima posebne privilegije.

Gol u rukometu

Gol se postiže kada lopta potpuno pređe gol-liniju između stativa i ispod prečke. Lopta može biti šutnuta ili dodata izvan kaznenog prostora.

Potezi i pravilno kretanje u rukometu

Igrači mogu dribleti, dodavati i šutirati loptu. Mogu je držati najviše tri sekunde pre nego što je dodaju ili šutiraju. Takođe, mogu napraviti najviše tri koraka bez driblinga pre nego što ponovo počnu da dribluju.

Faul u rukometu

Faul uključuje nelegalne kontakte sa protivnikom kao što su udaranje, guranje, saplitanje i blokiranje. Prekršaji mogu rezultirati slobodnim udarcem ili sedmercem (penalom) ako se dogode u kaznenom prostoru.

Pravilo za slobodne udarce

Slobodni udarci se dodeljuju za prekršaje koji se dogode van kaznenog prostora. Izvode se sa mesta gde je prekršaj napravljen. Igrač može šutirati direktno na gol ili dodavati loptu sa mesta izvođenja.

Sedmerci (Penali) u rukometu

Sedmerci se dodeljuju za ozbiljnije prekršaje unutar kaznenog prostora. Izvode se sa 7 metara udaljenosti od gola, bez ikakvih prepreka između izvođača i golmana. Sedmerce je direktan udarac na gol.

Rukometne zamene

Zamene su neograničene i mogu se obavljati tokom cele utakmice. Igrači ulaze i izlaze sa terena kod oznake za zamene. Golman može biti zamenjen samo na specifičan način i mora se pridržavati pravila o ulasku i izlasku iz igre.

Napad i odbrana

Timovi naizmenično napadaju i brane. Napadači pokušavaju da postignu gol, dok odbrambeni igrači i golman sprečavaju gol. Fizički kontakt je dozvoljen, ali ne sme biti prekomeran. Igrači treba da koriste taktiku i strategiju za uspešan napad i odbranu.

Nedozvoljeni kontakti u rukometu

Prava i obaveze igrača

Svi igrači su dužni da poštuju pravila igre i ponašaju se sportski. Nesportsko ponašanje može dovesti do kazni i sankcija. Igrači su odgovorni za svoje postupke i mogu biti kažnjeni za ozbiljne prekršaje.

Pozicije u rukometu

• Golman: Brani gol i koristi sve delove tela da spreči lopte da uđu u mrežu. Mora ostati unutar kaznenog prostora.
  • Desni Bek: Igra na desnoj strani terena i fokusira se na napade i šuteve sa desne strane.
  • Levi Bek: Igra na levoj strani terena, fokusira se na napade i šuteve sa leve strane.
  • Srednji Bek: Povezuje igru, organizuje napade i donosi odluke u ključnim momentima.
  • Desni Krilni Igrač: Igra na desnoj strani, specijalizovan za brze napade i šutiranje iz uglova.
  • Levi Krilni Igrač: Igra na levoj strani, specijalizovan za brze napade i šutiranje iz uglova.
  • Pivot: Nalazi se u sredini napadačkog prostora, specijalizovan za postizanje golova iz blizine i fizičko prisustvo.